मुख्य समाचारराजनीति

प्रदेश नम्बर २ : भ्रमण भत्ता बापत लाखौँ खर्च, मुख्यमन्त्रीभन्दा राज्यमन्त्री अगाडि

जनकपुर । प्रदेश नम्बर २ का मुख्यमन्त्रीदेखि राज्यमन्त्रीहरुसम्मले सेवा सुविधाको व्यापक दुरुपयोग गरेको पाइएको छ ।

आर्थिक वर्ष २०७५/०७६ मा मुख्यमन्त्रीदेखि राज्यमन्त्रीसम्मले दैनिक भ्रमण भत्ता वापत मात्रै लाखौँ रकम बुझेको मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषदको कार्यालयको तथ्याङ्कले देखाएको छ ।

प्रदेश नम्बर २ मा पर्ने ८ जिल्लामध्ये पर्सा देखि सप्तरीसम्मको दुरी करिब ४ सय किलोमिटर मात्र पर्छ । ४ सय किलोमिटर दुरी भएका यी आठ जिल्ला र काठमाडौँ भ्रमण गर्दा करिब २३ लाख खर्च गरेको पाइएको हो ।

प्रदेश नम्बर २ मा मुख्यमन्त्रीदेखि राज्यमन्त्रीसम्मले दैनिक भ्रमण भत्ता अन्तरगत आर्थिक वर्ष २०७५/०७६ मा मात्रै २२ लाख ९७ हजार २० रुपैयाँ खर्चेका छन् । यसमा सबैभन्दा बढी आर्थिक मामिला तथा योजना राज्यमन्त्री उषा यादवले ३ लाख १९ हजार २ सय ८३ रुपैयाँ दैनिक भ्रमण भत्ता बुझेकी छन् ।

त्यस्तै, मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतले १ वर्षमा दैनिक भ्रमण भत्ता बापत् मात्रै ३ लाख ८ हजार ७ सय ४० रुपैयाँ बुझेका छन् ।

सबभन्दा कम भ्रमण गर्ने र दैनिक भ्रमण भत्ता लिनेमा उद्योग, वन पर्यटन तथा वातावरण मन्त्री रामनरेश रायले ५५ हजार रुपैयाँ लिएका छन् ।

भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्री जितेन्द्र सोनलले २ लाख ७४ हजार ९ सय ९० रुपैयाँ, आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्री विजय कुमार यादवले १ लाख ८५ हजार ५ सय ४० रुपैयाँ, आन्तरिक मामिला तथा कानुनमन्त्री ज्ञानेन्द्रकुमार यादवले १ लाख ३९ हजार ८ सय ३४ रुपैयाँ, भूमि व्यवस्था कृषि तथा सहकारी मन्त्री शैलेन्द्र साहले १ लाख ४ हजार ३ सय ७० रुपैयाँ, समाजिक विकास मन्त्री नवल किशोर साहले १ लाख १८ हजार रुपैयाँ, आन्तरिक मामिला तथा कानुन राज्यमन्त्री सरोज सिंहले २ लाख ८ हजार ४ सय ३ रुपैयाँ, भूमि व्यवस्था कृषि तथा सहकारी राज्यमन्त्री योगेन्द्रप्रसाद रायले १ लाख ७४ हजार ६ सय रुपैयाँ, सामाजिक विकास राज्यमन्त्री अभिराम शर्माले ६९ हजार ३ सय ७५ रुपैयाँ, भौतिक पूर्वाधार विकास राज्यमन्त्री डिम्पल झाले १ लाख ५७ हजार ६० रुपैयाँ, उद्योग, वन, पर्यटन तथा वातावरण राज्यमन्त्री सुरेश मण्डलले १ लाख ८२ हजार ७ सय २५ रुपैयाँ मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषदको कार्यालयबाट दैनिक भ्रमण भत्ताको नाममा रकम उठाएका छन् ।

प्रायः पार्टीको काम तथा गृहनगर जानका लागि मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतदेखि मन्त्री र राज्यमन्त्रीसम्मले दैनिक भ्रमण भत्ता लिने गरेको  मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषदको कार्यालयका एक कर्मचारीले बताए । महिनामा ७ दिनसम्म गृह नगर तथा पार्टीको कामको शिलशिलामा काठमाडौँदेखि प्रदेश नम्बर २ को अधिकांश जिल्लामा भ्रमण गर्ने गरेको तर प्रदेश सरकारको काम देखाएर भत्ता लिने गरेको आरोप उनीहरुमाथि छ ।

त्यसैगरी पार्टीको कामका लागि भ्रमण भत्ता मात्र नभएर पेट्रोलियम पद्धार्थ लगायत अन्य सेवा सुविधाको समेत दुरुपयोग भएको छ ।

मुख्यमन्त्री, मन्त्री र राज्यमन्त्रीहरुको सेवा सुविधा सम्बन्धी विधेयकमा दैनिक भ्रमण भत्ता बाहेक मुख्यमन्त्रीले मासिक तलब ६० हजार ९ सय ७०, मन्त्रीले ५७ हजार ७ सय ८०, राज्यमन्त्रीको ५६ हजार ४ सय ९० मासिक तलब दिने भनिएको छ ।

यससँगै मुख्यमन्त्रीलाई आवास सुविधा, मन्त्रीलाई अवास सुविधा वा सो बापत मन्त्रीलाई प्रतिमहिना १५ हजार रुपैयाँ, सवारी सुविधा, मुख्यमन्त्रीलाई प्रतिमहिना ३ सय लिटर र मन्त्री र राज्यमन्त्रीलाई २ सय २५ लिटर उपलब्ध गराइँदै आएको छ । मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रीहरुले मासिक तोकिएको हिसाबले इन्धन पाउँदै आएका छन् । त्यस्तै, मोबिल प्रत्येक ३ महिनामा मुख्यमन्त्रीले १० लिटर र अन्य मन्त्रीले ५ लिटर पाउँदै आइरहेका छन् ।

उनीहरूले विशेष भत्ता १ हजार, सञ्चार तथा पत्रपत्रिकाको लागि प्रतिमहिना ३ हजार, फर्निचर सुविधा बापत एकमुष्ठ ५० हजार रुपैयाँ पाउदैँ आएका छन् । त्यस्तै बिजुली, धाराबापत प्रतिमहिना २ हजार रुपैयाँको पाउने गरेका छन् ।

दैनिक भ्रमणभत्ता वपात प्रति दिन मुख्यमन्त्रीलाई ३ हजार, मन्त्री तथब राज्यमन्त्रीले २ हजार भ्रमण भत्ता पाउने मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रीहरुको सेवासुविधा सम्बन्धी कानुमा नै व्यवस्था गरिएको छ ।

Read original article on ratopati.com

Back to top button
Close